Certyfikaty - na co zwracać uwagę.
09 lipca 2015, 12:29
Dla przeciętnego konsumenta to właściwie tylko certyfikaty są jedynym świadectwem ekologicznej jakości. Nie mamy właściwie możliwości sprawdzenia, co jak powstaje, dlatego pozostają nam tylko ekologiczne oznaczenia. A jest ich mnóstwo. O najbardziej znanym oznaczeniu dla drewna pisałam już w poprzednich postach, pora na kilka innych, które mogą się przydać.
Chyba najwięcej atestów znajdziemy dla przedmiotów, które są blisko ciała, czyli tkanin. Najbardziej znanym jest Eko-Tex, a charakterystyczny znaczek rozpoznawany jest na całym świecie. Każdy producent tkanin może się ubiegać o wystawienie zaświadczenia, a wydawaniem ich zajmują się różne oddziały - w Polsce jest to Instytut Włokiennictwa w Łódzi. Co ciekawe, IW ma też swoje oznaczenia wydawane tylko na rynek polski. Nie mam pojęcia, czy są jakieś różnice, ale być może jest to tylko różnica w cenie. Jeśli materiał ma znaczek Eko-tex, możemy być pewni, że jest bezpieczna.
Dla wielu różnych produktów wydaje się też dwa ciekawe atesty: TUV i AJA. To dwie firmy, które zajmują się tylko i wyłącznie testowaniem gotowych produktów. Wygląda to dokładnie tak samo, jakbyśmy sami je testowali. Czy produkt jest praktyczny, wytrzymały, zdrowy, czy dobrze spełnia swoe działanie. Świadectwa TUV i AJA są niezwykle ważne dla firm, bo to znak doskonałej jakości. Przyjrzyjcie się czasami niektórym produktom, a być może zauważycie tak właśnie te skróty. Od takiego produktu powinniśmy wymagać wiele, ale przede wszystkim tego, że będzie czysty, ekologiczny i nie zaszkodzi naszemu ciału.
Wiele półproduktów ma swoje własne oznaczenia. Na przykład pianki materacowe mogą być oznaczone atestem CertiPur, lateks w materacu znakiem Euro-Latex itd.
Warto zwracać uwagę na znaki, wiele firm samodzielnie narzuca sobie wysokie standardy, jednak tylko atest jest niezbitym dowodem na ekologiczną jakość.
Dodaj komentarz