Archiwum 18 lutego 2016


Probiotyki kontra bakterie - naturalne rozwiązania....
Autor: domwczystszymswiecie
18 lutego 2016, 16:21

Coraz częściej w środkach czystości wykorzystywane są naturalne rozwiązania. To zupełnie inne, holistyczne podejście do kwestii czystości. Jednym z najlepszych przykładów tego typu są tkaniny z ...probiotykami. Trzeba przyznać, że to dość zaskakujące, ale i oryginalne rozwiązanie. NIemniej jednak bardzo skuteczne.

Technologia nie jest wcale stara, ma kilka lat, a jednak już świetnie sobie radzi. Najczęściej widać taką tkaninę w pokrowcach na materace i poduszki. Ale od początku. Sam materiał nie jest szczególny. Wyjatkowe są kapsułki, którymi są wypełniane włókna. Minikapsułki są pełne żywych bakterii probiotycznych. Pod wpływem ciepła ciała i pocierania pękają i zasiedlają włókna. 

Działają z podobną skutecznością, co antybiotyki, ale na zupełnie inne zasadzie. Tam, gdzie mieszkają bakterie probiotyczne, tam nie ma szkodliwych mikroorganizmów, np. pleśni i grzybów. 

Taki sposób na pozbycie się bakterii, ale przede wszystkim roztoczy z tkaniny, jest wyjątkowy. Alergicy zazwyczaj są jednocześnie uczuleni na chemikalia, stąd też w wielu przypadkach nie można zastosować tkanin ze środkami biobójczymi. Ten sposób to genialne rozwiązanie właśnie dla alergików. Materac pozostaje czysty, a ciało nie jest wystawione na działanie szkodlliwych mikroorganizmów. 

Czy są jeszcze inne takie neutralne dla zdrowia rozwiązania ? Jak najbardziej. Innym, które szczególnie popularne jest w materacach, ale i w różnego rodzaju przedmiotach szczególnie narażonych na zabrudzenia, są aplikacje srebra. Materiał jest pokrywany lub nasączany aktywnymi jonami srebra. 

Srebro jest neutralne dla naszego ciała, natomiast stosunkowo mocno działa na mikroorganizmy. To jeden z tych środków biobójczych, który uznaje się za ekologiczny (choć pojawiają się głosy, że nie do końca srebro jest tak obojętne dla środowiska). 

Jak widać jest sporo różnych rozwiązań naturalnych, które są i bardzo skuteczne i jednocześnie bezpieczne dla zdrowia. 

Tencel i lyocell - czysta natura
Autor: domwczystszymswiecie
18 lutego 2016, 15:53

To, co dla mnie jest bardzo interesujące, to coraz większy związek pomiędzy laboratorium, a naturą. O ile dawniej laboratorium kojarzyło się z mieszaniem chemikaliów, to dziś jest to badanie natury. Właściwie każdy materiał, każda tkanina, która powstaje w laboratorium, musi być ... ekologiczny. Używamy więc chemikaliów, jednak tylko tych, które spełniają surowe normy ekologiczne. Z drugiej strony natomiast przyglądamy się naturalnym tkaninom i próbujemy takie naturalne rozwiązania wykorzystać w nowych osiągnięciach. 

Tencel to właśnie taka tkanina - sztuczny jedwab powstający z celulozy drzewnej. Wykorzystujemy naturalny materiał, a ponieważ Tencel ma atesty ekologiczne, nie można w procesie produkcji wykorzystywać chemikaliów znajdujących się na zakazanej liście (np. metali ciężkich).

Sztuczny jedwab przypomina do złudzenia ten naturalny. Tak samo jak on jest bardzo wytrzymały. Jest cieniutki, dlatego bardzo szybko wysycha. To z kolei sprawia, że właściwie w ogóle nie rozwijają się na nim bakterie. 

A lyocell ? To dokladnie taki sam materiał - Tencel jest po prostu nazwą handlową. W praktyce nie ma między nimi żadnej różnicy.

Tencel i lyocell to materiały, które można spotkać na przykład w pokrowcach materacowych (tu ze względu na to, że tkanina pokrowcowa jest blisko ciała, więc powinna być czysta i wolna od chemikaliów). Często to również ubrania, pościel itd. Na pewno warto zwrócić uwagę na te tkaniny, kiedy szukacie czegoś czystego i wolnego od chemikaliów.